Yaşam

İBB Şehir Tiyatroları’nda bu hafta (17-21 Ocak 2024)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Ocak ayının yeni haftasında 16 oyunu seyirciyle buluşturuyor.

Bu hafta Ibsen’den Alexander Galin’e, Suat Derviş’ten Murat Mahmutyazıcıoğlu’na klasik ve çağdaş yazarların eserlerinden oluşan zengin bir repertuvar tiyatro severleri bekliyor.

Bu hafta; Fosforlu Cevriye, Yatak Odası Komedisi, Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin, Halk Düşmanı, Ben Medea Değilim, Moskova’ya Gidiş-Dönüş (Retro), Zehir, Sivrisinekler, Geçit, Herkes Sihirbaz Olacak, Karagöz Çiftliği Bekçisi, Biz Elma Solucanı Kırıldı Bir Gece Masalı Ayakkabımda Bir Gün, Rüya, Bekçi ve Postacı adlı oyunlarımız seyirciyle buluşacak.

İstanbul Şiirle Buluşuyor etkinliğine oyun biletlerini ve ücretsiz davetiyeleri gişelerden satın alabilirsiniz. citytheaters.ibb.istanbul, Biletinial.comAdreslerimizden ve taşınabilir uygulamamızdan temin edebilirsiniz.

 

İstanbul Şiirle Buluşuyor: “Nergisin Sorumlusu Bendim” (Gülten Akın)

Gülten AkınYazdığı şiirler dünyasında Emre KoyuncuoğluTarafından uyarlanan ve yönetilen etkinlikte Radife Baltaoğlu, Sevil Akı, Yeşim Koçak, Işıl Zeynep Karaalp, Tatlı Asutay, Ebru Üstüntaş, Elvan Boran yer alır. Etkinlik, 21 Ocak 2024 tarihinde saat 18.00’de Müze Gazhane Meydan Sahne’de gerçekleştirilecek.

 

Bu Haftanın Programı (17-21 Ocak 2024)

FOSFORLU TÜRKİYE

Anne ve babasını tanımadığı için gökyüzündeki yıldızlardan doğduğuna inanan, denizin kucağında sokak çocuğu olarak büyüyen, Galata’da karnını doyurmak için “sanat”la uğraşan Cevriye, sıradan bir sokak kızı değil aslında İstanbul sokaklarının ta kendisi. Hastalık ve soğuk nedeniyle ölümün eşiğine geldiği o gece, tanıştığı gizemli bir adam sayesinde hayata ve aşka tutunur. Cevriye’nin daha önce tanıdığı hiçbir erkeğe benzemeyen ve ona “sen” diye hitap eden bu adam aslında kimliği bilinmeyen, yaşayan bir idam mahkumudur. Cevriye onunla tanıştığı günden itibaren bambaşka bir “kişi” olmuştur. Hapse, sürgüne, geçen zamana ve her türlü sıkıntıya rağmen bu aşkından vazgeçmeyen Cevriye, sevgilisi için her şeyi göze alacaktır.

Oyunda 1930’lu ve 1940’lı yılların İstanbul’u zengin tasvirlerle sunuluyor. Mahallelerin arka sokaklarında, cezaevlerinde ve bataklıklarında hayata tutunmaya çalışan kadınlar, anneler, çocuklar ve hayat dolu genç erkekler ile otorite arasındaki bağ çarpıcı hikâyelerle aktarılıyor.

Suat Derviş 60’lı yılların başında Türkiye’ye döndüğünde siyasi, mesleki ve mali açıdan güçlü bir dönemden geçiyordu. “Fosforlu Cevriye” adlı romanını yayınevlerine sundu ama ne yazık ki her defasında reddedildi. Suat Hanım’ın en büyük dileği bu eserin yayımlanmanın ötesinde, “müzikal” olarak tiyatro oyununa dönüştürülmesiydi… Bunun için tanıştığı ilk kişi genç oyuncu Gülriz Sururi’ydi… Şehir Tiyatroları…

“Karanlık bir gecede gökten düşüp parçalanan bir yıldız gibi…” Kalbimizde iz bırakan Suat Derviş, Reşat Fuat Baraner, Nazım Hikmet ve Gülriz Sururi’ye sevgilerle…

Suat Derviştarafından yazılmıştır, Gülriz Sururitarafından uyarlanmıştır, Yelda BaskınYönetmenliğini üstlendiği oyunda Ayşe Günyüz Demirci, Besim Demirkıran, Binnur Şerbetçioğlu, Direnç Dedeoğlu, Esra Ede, Çağatay Palabıyık, Elif Verit, Emre Yılmaz, Hakan Örge, Irmak Örnek, Işık Saçbüker Otan, Samet Silme, Tuğrul Arsever, Yağmur Damcıoğlu Namak, Yunus Erman Çağlar, Zeynep Ceren Gedikalı yer alır. Oyun, 17-20 Ocak 2024 tarihleri ​​arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gösterime girecek.

 

YATAK ODASI KOMEDİSİ

Oyun, evliliklerinin farklı aşamalarındaki dört çiftin iç içe geçmiş hayatlarını sıra dışı ama esprili bir bakışla gözler önüne seriyor. Evlilik kavramı, klasik, alışılagelmiş kalıp ve kuralların dışına çıkarak, tuhaf sebeplerle sarsılıp yeniden kurulan çiftlerin ilişkileri üzerinden inceleniyor.

Alan Ayckbourntarafından yazılmıştır, Mert DilekTercüme eden, Ali Gökmen AltuğYönetmenliğini üstlendiği oyunda Aslıhan Kandemir, Ayşen Sezerel, Buket Kubilay, Engin Gürmen, Gökçer Genç, Mert Aykul, Nurdan Kalınağa, Özgür Atkın yer alır. Oyun, 17-20 Ocak 2024 tarihleri ​​arasında Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

SİZ İSTANBUL’DAN DAHA GÜZELSİNİZ

Bir ailenin üç hanımı; büyükanne, kız ve torun… Üçünün de ortak kaderi, aynı yerde konuşulanlardan çok, sessizce içlerinden geçen cümlelerde gizli… Onlarla birlikte geçmiş, bugün ve gelecek iç içe geçiyor. Erkeklerin yalnız ve yarım bıraktığı hayatlarında birbirlerine tutunurlar ve giderek birbirlerine benzerler. Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin Ayfer, Başak ve Melis’in hikâyesini İstanbul fonunda anlatıyor. Hanımın değişmeyen hikayesi…

“Seni kollarıma aldım… birlikte yürüdük, çelik tellere, çimentoya, karşı taraftan çıkan yüksek binalara baktım… Yerdeki asfalta baktım… Biz Yol ortasında yorgun düşenlerin sigara dumanının arasından geçtim, her yer ter kokusuydu, Allah kahretsin, ‘Boğaz havasını bozdun’ diye bağırdım. ‘Gel kızım, eve gidiyoruz, sen. İstanbul’dan daha güzel’ O gün hayatımın en keyifli günüydü, meğerse…”

Murat Mahmutyazıcıoğlu tarafından yazılan oyun, anlatım geleneği ile tiyatronun çağdaş araçlarını bir araya getiriyor ve üç anlatıcının yer aldığı bir kurguyla ilerliyor. Mekan bütünlüğüne hikayenin parçalılığı da eklenince farklı bir kurgu ortaya çıkıyor. Bu kurgu geçmişe, geleceğe ve şimdiye sıkışıp kalmış üç hikayeyi birleştiriyor. Zamanla üç hikaye birleşip ‘kadın’ın hikayesine dönüşüyor…

Murat MahmutyazıcıoğluYazıp yönettiği oyunda Esin Umulu, Şebnem Köstem, Yeliz Şatıroğlu yer alır. Oyun, 17-20 Ocak 2024 tarihleri ​​arasında Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

HALK DÜŞMANI

Şehrin tek geçim kaynağı olan kaplıcalar üzerinde yaptığı araştırmada şüphelerini haklı çıkaracak bir sonuç elde eden Dr. Stockman’ın mücadelesi, Ibsen’in güçlü yazısıyla, “halkın iyiliği” olarak kabul edilen şeyin, çıkar prizmasında nasıl değiştiğini anlatan bir “mesele” dönüşüyor.

Henrik Ibsentarafından yazılmıştır, Dilek Başak CareliusTercüme eden, Orhan AlkayaYönetmenliğini üstlendiği oyunda Barış Çağatay Çakıroğlu, Burçak Çöllü, Cem Baza, Derya Yıldırım, Gökhan Mete, Hakan Arlı, Hazal Uprak, Mert Şahit, Müge Akyamaç, Rahmi Elhan, Tankut Yıldız yer alır. Oyun, 17-20 Ocak 2024 tarihleri ​​arasında Ümraniye Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

BEN MEDEA DEĞİLİM

“Ben Medea Değilim” adlı oyunda, son dönemde “katil” olarak anılan bir kadının, tiyatro sahnesinde gösteriyi ve izleyiciyi manipüle ederek onları kendi hikayesine, aslında her kadının hikayesine yönlendirdiğini görüyoruz. kendi gerçeği. Allison Gregorytarafından yazılmıştır, Hülya KarakaşYönetmenliğini üstlendiği oyunda Şirin Asutay, Berrin Koper, Kamer Karabektaş, Ozan Akif Serman yer alır. Oyun, 17-20 Ocak 2024 tarihleri ​​arasında Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

GİDİŞ DÖNÜŞ MOSKOVA (RETRO)

Eşinin ölümünün ardından kızı ve damadıyla birlikte Moskova’da yaşamaya başlayan Nikolai Mihayloviç Chmutin, sakin ve huzurlu bir hayat yaşama umuduyla köyüne gitmek istiyor. Babasının köyde yalnız yaşayamayacağını düşünen kızı Ludmilla ve anlaşamadığı damadı Leonid, onu evlendirme planları yapmaktadır. Leonid, Chmutin’in içlerinden birini karısı olarak seçeceğini umarak üç yalnız kadını eve davet eder. Üç gelin adayının aynı anda eve gelmesiyle planlar karmaşıklaşacaktır.

Alexander Galintarafından yazılmıştır, Hale KuntayTercüme eden, Engin GürmenYönetmenliğini üstlendiği oyunda Aybar Taştekin, Ayşe Nurseli Tırışkan Akpınar, Esra Ülger, Hikmet Körmükçü, Mahperi Mertoğlu, Zihni Göktay yer alır. Oyun, 17-20 Ocak 2024 tarihleri ​​arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

ZEHİR

Geçmişte yaşanan trajik bir kaybın ardından ayrılan çift, yıllar sonra yeniden bir araya gelmek zorunda kalır. Bu buluşma geçmişle acı dolu bir hesaplaşmaya dönüşür. Karşı tarafın ne hissettiğine dair eksik parçalar yerine oturuyor. Kadın ve erkeğin bakış açılarına odaklanan eser, Hollanda prömiyerinin ardından birçok dile çevrildi.

Lot Vekemanlartarafından yazılmıştır Şaban olÇevirmenliğini ve yönetmenliğini üstlendiği oyunda Sevinç Erbulak, Ahmet Saraçoğlu, Aslıhan Kandemir, Eraslan Sağlam yer alır. Oyun, 17-20 Ocak 2024 tarihleri ​​arasında Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

Sivrisinekler

Alice, Higgs Bozonunun varlığını kanıtlamak için Cenevre’de “Büyük Hadron Çarpıştırıcısı” projesi üzerinde çalışan bir bilim insanıdır. Kendisi gibi bilim insanı olan kocasının, çocukları Luke küçükken ortadan kaybolması hayatlarında bir kara delik olmuştu. Lucy Kirkwoodtarafından yazılmıştır, Ali Gökmen AltuğYönetmenliğini üstlendiği oyunda Ayşin Atav, Yeliz Gerçek, Senan Kara, Özgür Dereli, Ahhan Şener, Pınar Demiral, Volkan Öztürk, Ümran İnceoğlu, Pınar Pamuk yer alır. Oyun, 17-20 Ocak 2024 tarihleri ​​arasında Müze Gazhane Meydan Sahne’de gösterime girecek.

 

GEÇİT

Gezileri sırasında dağın zirvesinde mola veren bir ağa ve bir maraba, saklandıkları yerden kontrol noktasını gözetliyor. İki insan arasındaki bağ aslında insanlığın var oluşundan bu yana mücadele ettiği sahiplenmenin, zalimlerin ve mazlumların hikâyesinin bir özetidir.

Cem Düzovatarafından yazılmıştır Nihat AlptekinYönetmenliğini üstlendiği oyunda Gürol Güngör, Hasip Tuz yer alır. Oyun, 20 Ocak 2024’te Beylikdüzü Yakuplu Rasim Öztekin Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

Çocuk oyunları

HERKES BÜYÜCÜ OLACAK (3+ Yaş)

Ünlü sihirbaz Zubi’nin öğrencileri bir “usta” olmanın ve sihirli şapkasına kavuşmanın hayalini kurarlar. Zubi, sihirli şapkanın yeni sahibini belirlemek için bir yarışma düzenler. İllüzyon gösterileri ile ilerleyen oyunda hedefe birlikte ilerlemenin önemi anlatılıyor.

 

Kubilay TuncerYazıp yönettiği oyunda Aslı Şahin, Aybar Taştekin, Cihat Faruk Sevindik, Damla Cangül Yiğit, Zeliha Bahar Çebi yer alır. Oyun, 21 Ocak 2024’te Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

KARAGÖZ ÇİFTLİK KORUYUCUSU (3+ Yaş)

Karagöz uzun süredir işsizdir ve iş aramaktadır. Sonunda bir çiftlikte iş bulur. Görevi hayvanlarla ilgilenmek. Ancak, bir sorun var. Karagöz hayvanları tanımıyor. Özgür AtkınYazıp yönettiği oyunda Elif Verit, Hakan Örge, İrem Erkaya yer alır. Oyun 21 Ocak 2024’te Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde olacak.

 

KIRIK ELMA (4-7 Yaş)

Elma Kurdu Kırtık, 7 yaş altı çocuklara yönelik, kuklalar kullanılarak, canlı müzik eşliğinde oynanan eğlenceli bir çocuk oyunudur. Haylaz bir elma güvesinin mükemmel elmayı bulma yolculuğunun hikayesini anlatıyor. Sahip olduklarına değer vermeyen ve çevresindekileri küçümseyen Kirtik, bu yolculukta aradığı harika elmaya ulaşmak yerine çok daha değerli bir şeyin farkına varır. Çocukların sosyal çevreleriyle ilişkilerine dikkat çeken oyun, soyut kavramları somut nesnelerle ilişkilendirerek çocuğun algısını geliştirmeyi amaçlıyor. Çocuğun günlük hayatında yaşadığı çelişkileri rengarenk bir hayal dünyasında yeniden canlandıran oyun, çocuğa kendi gerçekliğine dışarıdan bakma şansı veriyor. B. Çağatay ÇakıroğluVe O. Barış Bakovayazarak B. Çağatay ÇakıroğluYönetmenliğini üstlendiği oyunda; Elyesa Çağlar EvkayaVe Seda Çavdar yer alır. Oyun, 21 Ocak 2024’te Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

BİR GECE MASALI (5+ Yaş)

Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı oyunundan uyarlanan Bir Gece Masalı, dostluk kavramı üzerine bir konseydir. Oyun, ailesinin istediği genç adamla değil, kendi istediği kişiyle arkadaşlık kurmak isteyen Güzel Kız’ın, Güzel Genç Adam, Güçlü Genç Adam ve Güçlü Genç Adam ile ormanda geçirdiği bir gecede yaşananları anlatır. Selvi Kızı. William Shakespeare’in yazdığı ve Musa Arslanali’nin yönettiği oyunda Ayşe Nurseli Tırışkan Akpınar, Burhan Yeşilyurt, Çağlar Ozan Aksu, Güzin Alkan, Hüseyin Emre Şen, Mehmet Emre Ertunç, Oğuzhan Oğuz, Ömer Naci Boz, Seda Yılmaz, Serap Doğan yer alır. Oyun 21 Ocak 2024’te Ümraniye Sahnesi’nde olacak.

 

ONE DAY ONE AYAKKABI (3+ Yaş)

Rengarenk bir mutfak… Ama her yer çok dağınık… Oyuncu mutfağı toplamaktan sıkılır ve ayrılmaya karar verir ancak tek bir ayakkabı bulamaz. O ne, önce diğer ayakkabı, sonra mutfaktaki her şey konuşmaya başlıyor. Kaybolan ayakkabı Kaptan Cook’u aramaya gitti ve kim bilir ne maceralar yaşadı… Derya Yıldırım’ınyazdı, Özgür Kaymak‘ile ilgili  yönettiği oyunda Derya Yıldırım yer alır. Oyun, 21 Ocak 2024’te Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

RÜYA(5+ Yaş)

Hayvanat bahçesini ziyaret eden Özgür, rüyalarında doğal yaşam alanlarından alınıp kafeslere kapatılan hayvan dostlarını görüyor. Artık harekete geçme zamanı gelmiştir ve Özgür onları kurtarmaya kararlıdır. Özge Midilli-Ertan Kılıçtarafından yazılmıştır Özge MidilliYönetmenliğini üstlendiği oyunda Alp Tuğhan Taş, Esen Koçer, Pınar Aygün, Direnç Dedeoğlu, Gülce Çakır, Mehtap Gündoğdu Akbulut, Nilay Bağ, Nilay Yazıcıoğlu yer alır. Oyun 21 Ocak 2024’te Müze Gazhane’de oynanacak Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesinde

 

BEKÇİ VE POSTACI (3+ Yaş)

Postacı Piero ve Gece Bekçisi Marcello adlı çocuk kitabından uyarlanan eserde, bir bekçi ile bir postacı ev arkadaşıdır. Biri gece, diğeri gündüz çalıştığı için birbirlerini hiç görmüyorlar. Soğuk bir kış gününde ikisi de hastalanınca aynı anda evi paylaşmak zorunda kalırlar. Lodovica Cima, Gabriele Climatarafından yazılmıştır Ceylan ÖzçapkınTercüme eden, Derya YıldırımOyunlaştırılan ve yönetilen oyunda Melisa Demirhan, Besim Demirkıran, Cafer Alpsolay, Fatma İnan, Reyhan Karasu, Zeynep Ceren Gedikali yer alır. Oyun, 21 Ocak 2024’te Beylikdüzü Yakuplu Rasim Öztekin Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

felahiyehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort